Třídění využitelných odpadů
Zavádíme adresný sběr odpadů z domácností a dodáváme potřebné vybavení na podporu maximalizace úrovně třídění.
Proč je důležité třídit odpady?
Pokud nedokážeme předejít vzniku odpadu, je potřeba jej co nejlépe vytřídit, aby se mohl znovu využít.
Díky fyzickým analýzám odpadů, které provádíme ve spolupráci s Institutem Cirkulární Ekonomiky (INCIEN), víme, že až 71 % odpadů ze směsného komunálního odpadu stále ještě můžeme v našich obcích a městech vytřídit.
Jak správně třídit odpad
Největší zastoupení v černých nádobách má bioodpad, a to v průměru 31 %. Ten se dále dělí na zelený odpad a kuchyňský odpad. Na zpracování zeleného odpadu, respektive předcházení jeho vzniku, doporučujeme zavést domácí kompostování. Naopak nakládání s kuchyňským odpadem je velice specifické, zvláště pak v České republice. My však máme ověřená řešení a jsme v této oblasti průkopníky. Více informací najdete ZDE.
Další odpady, jako jsou papír, plast, sklo, nápojové kartony atp., doporučujeme třídit přímo v domácnostech a poté svážet přímo od domu. Je to výhodnější proti běžnému třídění do tzv. sběrných hnízd. Občané tak získají pohodlný systém třídění odpadu – nemusí s ním chodit až do sběrného místa a navíc tím, že je tento systém adresný = není anonymní, chovají se k odpadům zodpovědněji.
Ostatní odpady, které nepatří do směsného komunálního odpadu, lze odevzdat na sběrném dvoře nebo do sběrných míst. Jedná se např. o stavební odpad, kov, textil a obuv aj.
Legislativní změny, které se chystají a budou pokračovat až do roku 2035, předpokládají, že obce a města začnou navyšovat úroveň třídění až na 75 %. Jinak nesplní recyklační cíle stanovené EU a nevyhnou se zvýšení skladovacích poplatků. Proto je důležité zaměřit se v rámci odpadového hospodářství na tzv. ÚROVEŇ TŘÍDĚNÍ. Ta vyjadřuje poměr množství tříděného odpadu a směsného komunálního odpadu vyprodukovaného v obci.
V JRK se snažíme analyzovat potenciál třídění v každé obci jednotlivě na základě vstupní analýzy OH. Dle specifikace daného regionu a podmínek obce můžeme pak nastavit efektivní systém třídění a sběru odpadu tak, aby obec bez potíží dosáhla recyklačních cílů.
Sběr odpadu
V současné době se ve většině obcí nachází systém sběrných míst, tzv. hnízd, který pro plnění cílů již není příliš efektivní. Jde o anonymní systém, a tak se stává, že občan vyhodí do sběrného kontejneru odpad, který tam nepatří (např. do plastu sklo). Kvalita vytříděnosti se tím znehodnocuje.
Často také dochází k přeplněnosti kontejnerů. Důvodem však nemusí být pouze jejich kapacita, ale i to, že občané např. nesešlapávají kartony či PET láhve. Proto kolem sběrných hnízd bývá nepořádek, který svozové firmy odmítají sbírat.
Další nevýhodou je vzdálenost sběrných hnízd od jednotlivých domácností. Občanům se nechce chodit daleko, aby odpad vytřídili, a proto mnohdy dále tříditelné složky končí v černých nádobách na SKO, které mají přímo doma.
Doporučujeme proto zavedení systému sběru tříděného odpadu dům od domu stejně tak, jak je to nastavené u svozu SKO. Z anonymního sběru odpadu tak vytvoříme adresný a každá domácnost k vlastnímu odpadu přistupuje zodpovědněji. Navíc je pro občany systém pohodlnější, než je tomu v případě sběrných hnízd. Nádoby na tříděný odpad mají totiž stejně daleko, jako ty černé, a tak nemají důvod vytříditelné složky házet do SKO.
Zavedení sběru odpadu dům od domu však neznamená úplné zrušení sběrných míst, nicméně se postupně snižuje počet jejich vývozu.
Sběr odpadu dům od domu
Je efektivním nástrojem pro navyšování míry třídění a rovněž i pro nastavení spravedlivého systému pro občany. Lze ho zavést jak pro byty, tak i zástavbu v rodinných domech. Neexistuje jednotná forma sběru odpadů, vždy záleží na potřebách a možnostech dané obce. Je proto důležité tento systém nastavit individuálně. Je potřeba se zaměřit komplexně na všechny složky odpadu a správně nastavit typ sběru (nádobový nebo pytlový), kapacitu nádob a frekvenci výsypů.
Dle našich zkušeností je systém sběru odpadů dům od domu jediný systém, díky kterému můžete maximalizovat vaši míru třídění.
Jak funguje sběr odpadu dům od domu, zjistíte ZDE.
Jak funguje systém sběru odpadů dům od domu
Schäfer nádoby
- objem: 80 l, 120 l, 240 l, 360 l
- barva: modrá, žlutá, zelená, hnědá, oranžová, červená
- možné i v kombinaci černého těla a barevného víka
Papírové pytlíky
- objem: 5l, 7l, 10l
- materiál: 100% recyklát
- prověřená rozložitelnost
- vhodné pro bioplynové stanice
Compostainer
- objem: 120 l, 240 l
- kovová mřížka ve spodní části
- dvě větrací mřížky v horní a spodní části
- odvětrávané víko pro komínový efekt
Kompostovatelné sáčky
- objem: 7l, 10l
- materiál: MATER-BI
- rozložitelnost certifikovaná dle evropských a mezinárodních norem
- vhodné pro domácí i průmyslové kompostování
Gravitační zámek
- pro objem: 80–1100 l
- možnost objednání jako příslušenství k nádobě
- dodání přímo od výrobce
- fungování na principu otočení nádoby a automatického odemčení
- možnost výroby několika klíčů
Košíky na kuchyňský odpad
- objem: 5 l, 7 l, 10 l
- barva: hnědá, zelená
- perforované nebo uzavřené
- speciální uchycení pro kompostovatelný sáček
- možnost zavěšení na kuchyňskou linku
- funkce uzamykatelnosti pomocí madla
- jednoduchá manipulace a nenáročnost na prostor
URBA 20–25
- objem: 20l, 23l, 25l
- barvy: modrá, žlutá, zelená, oranžová, hnědá, černá
- funkce uzamykatelnosti pomocí madla
- možnost přidání certifikovaných aditiv proti bakteriím
- jednoduchá manipulace a nenáročnost na prostor
URBA 40+
- objem: 40l, 45l
- barvy: modrá, žlutá, zelená, oranžová, hnědá, černá
- stohovatelnost
- funkce uzamykatelnosti pomocí madla
- možnost přidání certifikovaných aditiv proti bakteriím
- jednoduchá manipulace a nenáročnost na prostor
Poraďte se s námi, jak třídit využitelné odpady i u vás
Dejte nám vědět, že máte zájem třídit využitelné odpady a náš regionální manažer pro váš kraj se vám bude věnovat.