V Příboře vysypali směsný komunální odpad na hromadu. To, co našli, je nepotěšilo
Příklady z praxe | 15.05.2023
Každý občan v Příboře (okres Nový Jičín) ročně vyhodí přibližně 181 kg směsného komunálního odpadu (SKO) a objemného odpadu. Přísné limity nového zákona o odpadech pro něj nejsou tak velkým strašákem, což mu může spousta samospráv po celé republice závidět. Město se ale rozhodlo jít do hloubky, a tak jsme společně pomocí fyzické analýzy odpadu zjišťovali, kde mají jeho občané mezery v třídění.
Jak probíhala fyzická analýza odpadu?
Náhodně jsme vybrali několik 1100l popelnic na SKO ze sídlišť a několik 120l popelnic z rodinné zástavby. Jejich odpad se svezl do místního parku, kde jsme se jim doslova ručně prohrabali a následně zjišťovali, co se dá ještě vytřídit. Výsledek město moc nepotěšil.
Přibližně polovina odpadu patří do barevných nádob nebo na sběrný dvůr
I když se může zdát, že třídění odpadu je dnes běžnou rutinou každé domácnosti, obsah popelnic na SKO nám ukázal opak. Skrýval v sobě 50 % odpadu, který patří do barevných nádob na tříděný odpad nebo na sběrný dvůr.
Přesto jsou na tom v Příboře lépe než v jiných městech a obcích v České republice. Podle celorepublikových výsledků fyzických analýz se totiž v průměrné české popelnici na SKO skrývá až 70 % odpadu, který se dá dále vytřídit.
Hojně se plýtvá potravinami, přesto je výsledek lepší než jinde
Ve většině českých měst a obcí je černou ovcí bioodpad, kterého bývá v popelnicích na SKO vždy nejvíce. Ani v Příboře to není jinak a bioodpad zde obhájil smutné prvenství. Tvořil celkem 15,5 % zkoumaného vzorku. V hojném množství se objevovaly zbytky jídla a prošlé i neprošlé potraviny.
Když to ale porovnáme s celorepublikovým průměrem (35,6 %), není to tak zlé, jak se může na první pohled zdát. Velký vliv má pilotní projekt sběru kuchyňského odpadu ve vybraných bytových domech. Občané získali speciální set na třídění rostlinných a kuchyňských zbytků v pohodlí domova. Po vytřídění pak odpad vyhodí do hnědé nádoby.
Díky tomu každý týden přibližně 1 tuna kuchyňského odpadu neskončí na skládce, ale v bioplynové stanici. Tam se promění na teplo, elektrickou energii a certifikované hnojivo.
Co se ještě skrývalo v popelnicích na směsný komunální odpad?
I když jsou nádoby na tříděný odpad po celém městě, stále se najdou občané, kteří správně třídit nechtějí nebo neumějí. V menším množství jsme totiž ve zkoumaném vzorku objevili sklo (4 %), papír a nápojové kartony (4 %) i plast (5,5 %).
Dále jsme ve směsném komunálním odpadu našli i textil a obuv (3,5 %), který obsahoval především vyřazené oblečení a boty. To může být ale způsobeno tím, že ve městě není tak hustá síť kontejnerů na textil a také nízkou informovaností občanů. Lidé v Česku se totiž často domnívají, že do kontejnerů na textil patří pouze oblečení, které se dá dále nosit. V Příboře to není ale pravdou. Do kontejneru na textil můžete dát i oblečení, které se už nosit nedá. Podmínkou je, aby bylo čisté.
Chcete i vy vědět, co se skrývá v popelnicích na SKO ve vašem městě či obci? Ozvěte se regionálnímu manažerovi pro váš kraj a domluvte si schůzku.
Zůstaňte informovaní
o aktualitách ze světa odpadového hospodářství
- nejnovější informace z odpadové legislativy
- inspirativní příklady z regionů
- rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství