Prozradili jsme městům a obcím, jak získat kontrolu nad odpadovým hospodářstvím
Ze světa odpadů | 20.11.2023
Limity nového zákona o odpadech jsou přísné a samosprávy proto hledají řešení, jak se s nimi vypořádat. Odpovědi jim dala konference Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi, kde jsme opět byli generálním partnerem.
Jak JRK pomáhá městům a obcím s odpady?
To publiku prozradil náš Marketing Business Partner Vojtěch Nozar společně s regionální manažerkou Michaelou Doskočilovou. Ukázali jim, jaká řešení doporučujeme samosprávám, aby odpad neskončil na skládce, a jakými nástroji podpořit předcházení vzniku odpadu.
Jaký potenciál v sobě skrývá bioodpad?
V průměru třetinu obsahu nádoby na směsný komunální odpad tvoří bioodpad. Často tam končí kvůli špatně nastavenému systému sběru a špatné informovanosti občanů. Většina českých obcí a měst tento odpad přehlíží, a to i přesto, že se v něm skrývá obrovský potenciál. Michaela Doskočilová ho proto návštěvníkům odhalila na konkrétním příkladu:
V 50tisicíovém městě občané vyprodukují 6 400 tun bioodpadu ročně. Když se tento odpad přemění na kompost, může v roce 2025 město jeho prodejem získat téměř 1 000 000 Kč. V následujících letech očekáváme, že cena kompostu poroste, proto už v roce 2030 město vydělá dvojnásobek.
Další možností zhodnocení je zpracování v bioplynové stanice. Tam se z něj stane biometan, který se dá využít jako „zelené palivo“ a jeden CNG autobus díky tomu ujede 831 000 km.
Jak se třídí kuchyňský odpad na Vyškovsku?
O bioodpadu mluvil i Milan Černošek, výkonný ředitel svozové společnosti RESPONO. Účastníkům představil úspěšně projekty na třídění kuchyňského odpadu na Vyškovsku.
Kuchyňský odpad je nezanedbatelnou složkou bioodpadu (tvoří až dvě třetiny). Většinou ale končí na skládce, protože občané nevědí, jak ho třídit nebo tu možnost ani nemají. To ale společně s Responem měníme.
V minulých letech jsme spustili pilotní projekty na třídění kuchyňského odpadu ve vybraných oblastech Vyškova, Bučovic a Slavkova u Brna. Letos jsme pokračovali v Rousínově, kde se do třídění zapojilo celé město a během prvních tří měsíců občané vytřídili 13 tun kuchyňského odpadu!
Účastnící konference se dozvěděli, že žádná změna nebude fungovat bez vhodné informační kampaně. Zjistili také, jaké přínosy jeho třídění přináší městům a obcím i svozovým společnostem a jaké jsou možnosti jeho zpracování.
Sběrný dvůr jako příležitost k dosažení legislativních cílů
V Havlíčkově Brodě se potýkali s velkým množstvím objemného odpadu. V roce 2020 na každého občana připadlo 131 kg, což je 3× více než celorepublikový průměr! Renata Horáčková (referentka životního prostředí) na konferenci prozradila, jak během jednoho roku snížili toto množství o více než polovinu!
Jak to dokázali? Zavedli evidenci odpadů na sběrném dvoře pomocí našeho evidenčního systému ECONIT. Každá domácnost dostala svou odpadovou kartu, kterou občané předkládají při návštěvě sběrného dvora. Obsluha následně odpad zváží a kartu naskenuje. Do systému se za pár sekund propíší všechny důležité informace: kdo odpad přinesl, o jaký odpad šlo a kolik ho bylo.
Město má díky tomu přehled o všech odpadech na sběrném dvoře a pravidelně kontroluje množství odpadu jednotlivých domácností. Díky tomu dokáže zabránit zneužívání systému.
Evidence odpadů pomohla i k efektivnějšímu využívání sběrného dvora. Město se díky přehledným datům dozvědělo, v jakých hodinách občané odevzdávají odpad na sběrném dvoře nejčastěji, a naopak kdy na sběrný dvůr nechodí nikdo. Na základě těchto dat pak upravilo otevírací dobu.
Konference Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi byla už jen třešničkou na dortu tohoto výborného roku. Těšíme se na rok 2024 a na další zajímavé konference, které nás čekají.
Chcete se s námi příští rok potkat? Přihlaste se k odběru newsletteru a o našich plánovaných akcích se dozvíte mezi prvními.
Zůstaňte informovaní
o aktualitách ze světa odpadového hospodářství
- nejnovější informace z odpadové legislativy
- inspirativní příklady z regionů
- rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství