Paskov chce snížit náklady na odpadové hospodářství. Zavádí proto sběr kuchyňského odpadu
Příklady z praxe | 12.02.2024
Po úspěšné výstavbě sběrného dvora zavádíme v Paskově (okres Frýdek-Místek) další změny. Na začátku února jsme spustili pilotní projekt na třídění kuchyňského odpadu. Město si od této změny slibuje snížení nákladů na odpadové hospodářství.
Jak třídění kuchyňského odpadu pomůže Paskovu snížit náklady na odpadové hospodářství?
Paskov se dlouhodobě potýká s velkým množstvím směsného komunálního odpadu (SKO) a kvůli tomu neplní skládkovací limity nového zákona o odpadech. Podle průzkumu však čtvrtinu obsahu nádob na SKO tvoří kuchyňský odpad.
Město proto zavádí systém třídění kuchyňského odpadu, který je pohodlný pro občana. Díky tomu odpad neskončí v nádobách na SKO a poté na skládce. Tyto předpoklady potvrzují i úspěšné výsledky jiných měst v Moravskoslezském kraji, kde už jsme sběr kuchyňského odpadu zavedli.
Například 1 500 domácností v nedalekém Příboře (okres Nový Jičín) během 7 měsíců vytřídilo 31 tun kuchyňského odpadu a město v lednu projekt rozšířilo o dalších 1 500 domácností.
V Opavě jsme na začátku spustili pilotní projekt pro 1 800 domácností. Ty za první rok vytřídily 58 tun kuchyňského odpadu! Proto město jeho třídění umožnilo dalším domácnostem. Aktuálně zde kuchyňský odpad třídí téměř 5 000 domácností a jedná se největší projekt tohoto typu v České republice.
Jak třídění kuchyňského odpadu v Paskově funguje?
Společně s městem jsme pro pilotní projekt vybrali 600 domácností. Těmto domácnostem jsme předali speciální set na pohodlné třídění kuchyňského odpadu a vysvětlil jim, jaké výhody třídění kuchyňského odpadu přinese městu i samotným občanům.
Občané třídí kuchyňský odpad přímo v kuchyni a pak ho vynesou do hnědé nádoby, kterou mají v docházkové vzdálenosti od domu. Odtud se pak sveze do bioplynové stanice, kde se z něj vyrobí ekologické palivo nebo certifikované hnojivo.
Před spuštěním projektu prostřednictvím různých komunikačních kanálů proběhla osvětová kampaň, která občanům ukázala benefity nového systému třídění a motivovala je, aby se do něj zapojili.
Co se bude dít dál?
Paskov bude sledovat kvalitu i množství vytříděného kuchyňského odpadu. Pokud se projekt osvědčí, sběr kuchyňského odpadu postupně zavede v celém městě, aby ho mohl třídit úplně každý občan.
Chcete i vy zavést třídění kuchyňského odpadu ve vašem městě či obci, a tím snížit náklady na odpadové hospodářství? Ozvěte se regionálnímu manažerovi pro váš kraj a domluvte si nezávaznou schůzku.
Zůstaňte informovaní
o aktualitách ze světa odpadového hospodářství
- nejnovější informace z odpadové legislativy
- inspirativní příklady z regionů
- rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství