Hledáte odpovědi?
Často kladené otázky
Potřebujete poradit? Připravili jsme pro vás nejčastější otázky z oblastí, kterým se věnujeme.
Pokud odpověď na vaše otázky nenajdete, neváhejte nás kontaktovat, rádi vám vše zodpovíme.
Vyberte oblast, která Vás zajímá:
Jak vybrat kompostér?
Vybírejte podle velikosti zahrady a množství odpadu. Osvědčilo se vybírat litráž kompostéru podle rozlohy zahrady např. pro plochu o rozloze 600 m² bude vhodný 600 l kompostér.
Proč pořizovat kompostéry z plastu?
Plastové kompostéry mají obecně delší životnost. Výhodu toho, že se samovolně nezkompostují (dřevo). Navíc naše kompostéry jsou vyrobené z recyklovaného plastu, čili i do jejich výroby jsou zahrnuty prvky cirkulární ekonomiky, kterou je důležité podpořit.
Jak velkou roli hraje kvalita kompostéru ve výsledku kompostování?
Zásadní. Kvalitní kompostér má dlouhou životnost (min. 20 let), provzdušňovací otvory a vnitřní žebrování, tudíž bioodpad neulpívá na bocích kompostéru a má požadovaný přístup vzduchu, který je potřebný k rozkladu bioodpadu. Zároveň však dokáže udržet požadovanou teplotu. Je přístupný ze všech stran, aby byla manipulace s kompostem co nejpohodlnější. Jeho části se dají kdykoliv vyměnit, není tedy nutné při jakémkoliv mechanickém poškození pořizovat zcela nový kompostér.
Jsou pro moje město lepší hnědé popelnice, nebo kompostéry?
Dle naší zkušenosti to nelze jednoznačně říci. Záleží vždy na podmínkách a potřebách dané obce. V obecné rovině je pak nejlepší kombinace obou těchto řešení. Zahradní kompostéry pro předcházení vzniku odpadů a likvidaci zeleného odpadu, který tvoří v průměru 35 % z celého BRKO. Hnědé nádoby pak na třídění kuchyňského odpadu, který v průměru tvoří zbylých 65 %.
Je domácí kompostování předcházení odpadů nebo třídění/reckylace?
Domácí kompostování se řadí do předcházení vzniku odpadu, protože dojde k jeho likvidaci v místě jeho vzniku, ale legislativa počítá s tím, že přejde do třídění odpadu formou přepočetního koeficientu.
Co můžu dělat s kompostem z kompostéru?
Kompost můžete využít na přihnojení půdy. Je to výborné přírodní hnojivo. Zvyšuje úrodnost půdy a dodává rostlinám živiny. Představte si kompost jako vitamín C pro půdu. Využití – zahrada, trávník, stromy a keře, okrasné květiny, pokoje nebo balkonové rostliny, užitkové rostliny, zelenina a ovoce.
Jak vybudovat komunitní kompostování?
Je nutné mít komunitu, vybrat místo, zařídit souhlas vlastníka pozemku. Následně proškolit zapojené domácnosti, aby věděly, jak kompostovat. Vybrat kompostér, určit zodpovědnou osobu a instalovat kompostér.
Proč bioodpad nepatří na skládku?
Za skládkování bioodpadu zbytečně platíme. Mohli bychom z něj mít zdarma kvalitní přírodní hnojivo, o kterém víme, z čeho je složeno. Na skládkách se bioodpad míchá s jinými látkami, hnije a zapáchá. Při tom unikají do ovzduší různé plyny (CO2, metan a jiné), které způsobují změny klimatu. Skládkování má podíl na klimatických změnách téměř ve stejné míře jako letecká doprava.
Jak se správně starat o kompost?
Platí čtyři základní pravidla správné péče – správná velikost materiálu, promíchávání vrstev, dostatečný přístup vzduchu a správná vlhkost.
Jaké jsou výhody překopávače kompostu?
Významně zjednodušuje kompostování. Bioodpad snadněji promícháte, rychleji se rozloží. Předejdete hnití, zápachu nebo muškám v kompostéru. Kompostovat bez překopávače, je jako vařit guláš bez vařečky.
Jak opatření o odpadech upravit v obecně závazné vyhlášce?
- Stanovení poplatku za odpady podle úrovně třídění domácnosti
- Sankce za černé skládky
- Sankce za nesprávný odpad v tříděných složkách
- Formu participace občanů na nákupu kompostérů, která ovlivní poplatek za odpady
Jak kompostovat v bytovkách?
Řešení je víc – vermikompostování, komunitní kompostování nebo sběr bioodpadu z domácností a jejich zhodnocení na profesionální kompostárně, kde je zabezpečený kvalitní proces kompostování.