Co s odpadem po Vánocích?
Rady a tipy | 19.12.2022
Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím v roce, proto si je chceme užít se vší parádou. Když ale skončí, nestačíme se divit, kolik odpadu se nasbírá.
Najednou kolem nás leží hromady balicího papíru, krabic a jiných odpadů, které by klidně zaplnily celý kontejner. Nabízí se otázka, co s odpadem po Vánocích? Ideální je vytvářet ho co nejméně, ale ne vždy se to podaří. Vyzkoušejte pár našich tipů a tyto svátky budou šťastné a veselé i pro naši planetu.
Štědrovečerní večeře
Olej nepatří do dřezu
Ať už ke štědrovečerní tabuli chystáte kapra nebo řízek, zůstane vám na pánvi olej po smažení. Pokud se ho chystáte vylít do dřezu nebo do záchodové mísy, zastavte. Tuky tam rozhodně nepatří, akorát jimi ucpete potrubí nebo kanalizaci. Místo toho nechte olej na pánvi vychladnout a poté ho nalijte do prázdné PET láhve. Tu pak vyhoďte do speciálního kontejneru na tuky, nebo ji odneste na sběrný dvůr.
Vodu z vařených vajíček si vaše květiny zamilují
Bez vajec se žádný bramborový salát neobejde. Až je uvaříte, nevylévejte vodu do dřezu, ale počkejte, až vychladne, a zalijte s ní květiny. V této vodě je spousta živin, které se varem uvolní ze skořápek.
Vytřiďte kuchyňský odpad
Při přípravě štědrovečerní večeře se vám nakupí spousta slupek, skořápek a jiných kuchyňských odpadů. Nevyhazujte je do směsného odpadu, ale odneste je do svého kompostéru nebo do hnědé popelnice na bioodpad. Díky tomu neskončí na skládce, ale vrátí se zpátky do přírody.
Dárky
Netrhejte balicí papír
Taky patříte k lidem, kteří zběsile trhají balicí papír, aby hned věděli, co se skrývá pod ním? Zkuste letos zpomalit a dárky opatrně rozbalit, abyste papír nezničili. Díky tomu ho pak nemusíte vyhazovat, ale naopak si ho můžete schovat a využít příští rok.
Pokud i vy dáváte svým blízkým dárky v balicím papíru, zabalte ho tak, aby je mohla obdarovaná osoba rozbalit bez zbytečných škod. Doporučujeme také zvolit univerzální motiv, který se dá využít i při jiné příležitosti než jen o Vánocích. Nebo je zabalte do šátku nebo látky, svůj účel splní dokonale a vyhnete se zbytečnému odpadu, protože se dají používat opakovaně.
Dárkové taštičky posílejte dál
Pokud se pod stromečkem objeví dárková taška, nevyhazujte ji, ale naopak si ji schovejte a o dalších Vánocích ji naplňte a pošlete dál.
Staré věci nevyhazujte
Nadělil vám Ježíšek vysněné kolo nebo nový mobil a vy přemýšlíte co s jejich předchůdci? Pokud ještě slouží a mohou udělat radost někomu jinému, nevyhazujte je. Odneste je do Re-use centra, prodejte na internetu nebo je darujte.
V případě, že už se nedají použít a nefungují, rozhodně je nevyhazujte do kontejneru na směsný odpad. Vyřazená elektronika patří mezi elektroodpad, nábytek se zase řadí mezi objemný. A nic z toho do směsného odpadu nepatří, proto je odevzdejte na sběrném dvoře.
Obaly od jídla a dárků
Všechny obaly, které vám po Vánocích zbyly, pořádně roztřiďte, aby neskončily na skládce. Pokud si nejste jistí, co kam patří, podívejte se na web vaší obce či města. Inspirací vám může být i náš velký průvodce tříděním odpadu. Předtím, než se vydáte ke kontejnerům, přečtěte si našich pár doporučení, jak správně třídit.
Kam patří balicí papír?
Klasický balicí papír patří do popelnice na papír, ale dejte pozor na křídový, lesklý a voskovaný. Ty se kvůli jejich speciálním úpravám bohužel nedají recyklovat, a proto patří do směsného odpadu.
Kam patří plata od vajíček?
Ještě donedávna se plata od vajíček nedala recyklovat, proto se vyhazovala do směsného odpadu. Doba však pokročila a nyní už máme technologie, které to zvládají. Proto je můžete s klidným svědomím hodit do kontejneru na papír.
Sešlapávejte
Krabice i PET láhve sešlapávejte, roztrhaný balicí papír poskládejte, nemačkejte. Ušetříte tak místo v popelnicích, čímž usnadníte život všem okolo. Obce i města v období vánočních svátků zvyšují frekvenci svozů, často to ale nestačí, protože lidé nedodržují tato jednoduchá pravidla. Navíc jsou jejich kapacity omezené, protože i někteří popeláři zůstávají doma s rodinou a nejsou tak v práci všichni.
Prosíme vás proto, abyste se obrnili dostatkem trpělivosti. Pokud bude popelnice plná, zkuste odpad vyhodit další den nebo ho odneste na sběrný dvůr, ale hlavně ho nepokládejte na zem. Svozová společnost nemá povinnost sbírat odpady kolem kontejnerů, proto je s největší pravděpodobností nevyveze. Pak už jen stačí, aby zafoukal vítr a nepořádek je na světe. Navíc si ještě koledujete o pokutu.
Vánoční stromeček
Kam s živým vánočním stromečkem?
Pořídili jste si živý vánoční stromeček a teď řešíte, jak s ním naložit? Rozhodně ho nevyhazujte do popelnice, kde bude akorát zabírat místo, ale využijte jednu z našich rad:
- Zkompostujte ho – Toto řešení není tak zažité, ale přesto se jedná o jednu z nejekologičtějších variant. Stromeček seštěpkujte a pak ho dejte do kompostéru. Nevytvoříte tak zbytečný odpad a ještě získáte kvalitní hnojivo pro svou zahradu.
- Upcyklujte – Máte v okolí šikovného kutila? Dovezte mu stromeček a on z něj určitě rád vyrobí drobné dřevěné předměty.
- Odvezte ho na sběrný dvůr, do spalovny nebo do kompostárny – Pokud nemáte doma kompostér ani neznáte žádného kutila, odvezte stromeček na sběrný dvůr, do spalovny nebo do kompostárny.
Když doslouží umělý stromeček
Ani umělý stromeček nežije věčně, i když bychom si to přáli. Pokud víte, že už ho příští rok nevyužijete, odvezte ho do sběrného dvora. Nikdy ho nevyhazujte do popelnic na směsný ani tříděný odpad.
Těchto pár tipů vás bude stát málo úsilí, ale dosáhnete s nimi velkých změn. Pokud se vám nepodaří všechno letos, nezoufejte, máte šanci příští rok.
Zůstaňte informovaní
o aktualitách ze světa odpadového hospodářství
- nejnovější informace z odpadové legislativy
- inspirativní příklady z regionů
- rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství