Inspirovali jsme se na konferenci Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi
Ze života JRK | 14.12.2022
Nový zákon o odpadech nastavil přísná pravidla a česká města i obce proto hledají cesty, jak splnit jeho náročné cíle a zmírnit dopad na rozpočet. Odpověď na tyto otázky slibovala konference Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi. A my z JRK jsme tam jako generální partner byli také.
Dvoudenní program byl nabitý přednáškami odborníků z řad ministerstva životního prostředí, zastupitelů, pracovníků technických služeb i svozových společností a také firem specializujících se na odpadové hospodářství. Ti se s publikem podělili o své zkušenosti z praxe a vzájemně diskutovali o možných řešeních, které přinesou požadovaný výsledek – dostat náklady spojené s odpady pod kontrolu.
Hojně se probíralo projektové řízení v odpadovém hospodářství, trendy v třídění a především potenciál sběru kuchyňského odpadu z domácností. I my jsme se zapojili a s účastníky konference sdíleli námi osvědčené postupy i příklady z praxe.
Cesta k oběhovému hospodářství krok za krokem
Náš obchodní ředitel Martin Groh publiku prezentoval, jak krok za krokem přejít na oběhové hospodářství. Vysvětlil, proč je nutné nastavit cíle, jak si stanovit akční kroky i procesy a co všechno musí předcházet tomu, aby zavedení změn bylo úspěšné. Zároveň také mluvil o významu komunikace k občanovi – pokud chceme, aby občan změnil svůj přístup k odpadu, musí vědět proč. Odpovědností samosprávy pak je, aby zvolila vhodný styl komunikace i komunikační kanály.
Na závěr přednášky pak ukázal, jak se pečlivé projektové řízení osvědčilo například v Popůvkách nebo v Teplicích.
Město Chodov a jeho zkušenosti se zaváděním sběru kuchyňského odpadu
Chodov v okrese Sokolov je město s pouhými 13 000 obyvateli, přesto se ale do změn odpadového hospodářství pouští naplno. V roce 2021 změnil systém poplatku za odpad – občané už neplatí paušální poplatek na osobu, ale za objem a vývoz své nádoby na směsný komunální odpad. Ve stejném roce pak město navázalo spolupráci s JRK. Společně jsme se zaměřili na rostlinný kuchyňský odpad a zavedli jeho sběr z rodinných domů. O rok později jsme spustili sběr tohoto odpadu i v bytových domech. A jaký byl výsledek? Množství směsného komunálního odpadu meziročně kleslo o 31 kg na občana!
Na konferenci starosta účastníkům prozradil detaily projektu na sběr kuchyňského odpadu: Co všechno stálo za jeho přípravou, jak probíhala realizace a jak se změny prezentovaly občanům.
Splnit legislativní ekologické cíle bez bioodpadu z domácností nepůjde
O významu bioodpadu a jeho využití v České republice mluvil na konferenci náš produktový specialista na kompostárny, Tomáš Aulický. Popsal zkušenosti z měst a obcí, nejčastější problémy a jak se s nimi vypořádat. Dále se zaměřil na sběr bioodpadu a následné zpracování na kompostárně. Ukázal publiku možnosti sběru a jak by měla kompostárna vypadat, jaké technologie by na ní neměly chybět a jak s odpady nakládat.
Konference Odpadové hospodářství měst a obcí v praxi byla už jen třešničkou na dortu tohoto výborného roku. Těšíme se na rok 2023 a na další zajímavé konference, které nás čekají.
Chtěli byste se s námi potkat? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a nic vám neuteče.
Zůstaňte informovaní
o aktualitách ze světa odpadového hospodářství
- nejnovější informace z odpadové legislativy
- inspirativní příklady z regionů
- rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství