Zpět na seznam článků

7 tipů, jak vytvářet méně odpadu

Rady a tipy | 17.06.2021

Odpady jsou téma, které se každým dnem více a více skloňuje. Situace začíná být vážná a spousta z nás se začíná přiklánět k novému trendu – snížit množství odpadu na minimum. Možná to zní složitě, ale není to nemožné. Připravili jsme pro vás pár tipů, které vám ukážou, jak vytvářet méně odpadu.

Na nákup si noste vlastní sáčky i tašky

Chystáte se na nákup? Nezapomeňte na látkové sáčky, do kterých si naberete ovoce, zeleninu nebo pečivo. Na rozdíl od těch plastových se dají používat opakovaně a když se ušpiní, snadno je vyperete v pračce. S sebou noste i vlastní tašku, abyste si pokaždé nemuseli brát igelitovou. Ušetříte tak planetu i místo ve skříni.

Nakupujte ve velkém nebo bez obalu

Když se podíváte do svého koše, co v něm najdete? Většinou to budou obaly. A není divu – v běžném obchodě nenajdete bez obalu skoro nic. Dokonce jsme se dostali do situace, kdy na pultech leží pokrájené ovoce v plastových krabičkách.

Jako další krok ke snížení odpadů se tak nabízí nakupovat bez obalu. Dneska v každém větším městě najdete bezobalový obchod, ze kterého si odnesete potraviny i drogerii ve vlastních nádobách. Pokud ale nepatříte mezi šťastlivce s bezobalovým obchodem za rohem, noste si alespoň látkové pytlíky na pečivo, ovoce i zeleninu a trvanlivé potraviny si pořizujte ve větším balení.

látkový sáček na ovoce

Vyhýbejte se jednorázovým věcem

Kdyby sáčky a tašky byly jediné jednorázové věci na světě, žilo by se nám všem lépe. Bohužel ale v našem konzumním životním stylu je těchto „jednorázovek“ víc než dost. Ať už jsou to holítka, odličovací tampóny, obědové krabičky z restaurací, PET láhve nebo nápojové kelímky, využijte je na maximum a pak se s nimi navždy rozlučte.

Raději si pořiďte kvalitní holicí strojek, odličujte se látkovými tampóny, které se dají vyprat, v restauraci poproste, aby vám dali oběd do vlastní krabičky a vždy s sebou noste svou láhev nebo hrneček na kávu.

Objevte kouzlo minimalismu

Minimalismus je životní styl, který si získává větší a větší popularitu. Ptáte se proč? Protože lidé s minimem věcí se cítí šťastnější a svobodnější. Navíc jim to ušetří spoustu času i při úklidu. Zeptejte se sami sebe: Kolikrát jste oprašovali porcelánové sošky na poličce? A kolikrát jste dělali pořádek ve skříni s oblečením?

A jak minimalismu dosáhnout? Úplně jednoduše: Dejte přednost kvalitě před kvantitou a u každého nákupu se zamyslete, jestli danou věc opravdu potřebujete a jestli z ní za chvíli nebude jen lapač prachu.

Nakupujte z druhé ruky

Pokud jste se rozhodli, že danou věc opravdu potřebujete, zeptejte se nejdříve ve svém okolí, jestli jim doma neleží ve skříni. Vyzkoušejte také různé bazary, inzertní a swapovací skupiny na internetu nebo na Facebooku. Pokud přesto nepochodíte a musíte koupit novou, nekoukejte jen na cenu, ale také na kvalitu, abyste za dva roky neopakovali celý proces znovu. Při nákupu dávejte přednost lokálním, přírodním a recyklovaným materiálům.

Posílejte věci dál

Ať už je to oblečení, které vyšlo z módy, staré spotřebiče nebo krabice po stěhování, najde se někdo, komu se tyto věci hodí. Proto než se vydáte ke kontejneru nebo na sběrný dvůr, zjistěte, jestli je nevyužije někdo z vašich známých, nabídněte je na internetu nebo je odneste do re-use centra.

třídění oblečení

Co je re-use centrum?

Slovo „reuse“ se dá přeložit jako „znovupoužití“. Do těchto center lidé odnášejí nepotřebné věci, které se hodí někomu jinému (např. nábytek, domácí potřeby, knihy, hračky, oblečení, nářadí, …). Věc se pak prodá za symbolickou cenu a tím se zase vrací do oběhu.

Kompostujte

Nosíte si vlastní sáčky i tašky, nakupujete bez obalu, používáte věci, dokud se nerozpadnou, nepotřebné posíláte dál, ale koš je pořád plný? Nejspíše v něm hodně místa zabírá odpad z kuchyně. Naštěstí ale i tady existuje řešení – kompostování.

Pokud bydlíte v rodinném domě, nejspíš už na vaší zahradě stojí kompostér. Pokud ne, je nejvyšší čas si ho založit a zužitkovat jeho výhody. Jestli ale bydlíte v bytě, nezoufejte. Většina měst i obcí zavedla třídění bioodpadu do hnědých popelnic, kam můžete odpad z kuchyně nosit.

Pro milovníky zvířat se nabízí vermikompostér. V tomto speciálním kompostéru bydlí žížaly, které si pochutnávají na zbytcích z kuchyně. Jako odměnu za správnou péči pak získáte kvalitní organické hnojivo, které pomůže vašim pokojovým květinám nebo domácím zahrádkám na balkóně.

vermikompostér

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství