Zpět na seznam článků

7 tipů na udržitelné Velikonoce bez odpadu

Rady a tipy | 03.04.2023

Podobně jako Vánoce se i Velikonoce stávají oslavou konzumu. Kupujeme čokoládové zajíčky, pomlázky z druhého konce světa, domov si zdobíme různými dekoracemi a jídelní stoly praskají ve všech. Zkuste to letos jinak a oslavte Velikonoce udržitelně.

Uklízejte ekologicky

Blížící se Velikonoce jsou pro jarní úklid jako dělané. A žádný úklid se neobejde bez čisticích prostředků. Nekupujte chemické přípravky s umělými vůněmi a barvivy, chlorem nebo formaldehydem. Pořiďte si raději stáčené ekologické prostředky, které seženete v každém bezobalovém obchodu, a dokonce i v některých drogeriích. Nebo se inspirujte u našich babiček a sáhněte po jedlé sodě s octem. Tito přírodní pomocníci snadno nahradí většinu běžných přípravků na úklid.

Chystáte se vytřídit skříně i šuplíky? Nepotřebné věci nevyhazujte, ale raději je prodejte, nabídněte ve swapovacích skupinách na sociálních sítích nebo je odneste do charitativních obchodů či do re-use centra, kde dostanou druhou šanci.

Ozdobte si domov přírodními dekoracemi

Popusťte uzdu fantazii a vyrobte si vlastní velikonoční dekorace. Projděte se do přírody a posbírejte například větvičky, mech nebo ptačí pírka. Udělejte si z nich krásnou přírodní dekoraci, která vám nakonec udělá větší radost než ta kupovaná. Rozhlédněte se také doma a využijte věci, co už nepotřebujete. Zapojte i děti a vyrobte společně látkové nebo papírové zajíčky.

Parádu udělají také věnce z proutí, které můžete používat celý rok, jenom vyměníte ozdoby. Využijte zbytky vlny, malých ústřižků látek, stuh, provázků nebo korálky či skořápky z ořechů.

Vařte s rozumem

Plánujete Velikonoce oslavit v rodinném kruhu a všechny pohostit, jak se sluší a patří? Nepřehánějte to s množstvím jídla. Určitě sami znáte ten pocit, když na konci rodinné oslavy vstanete od stolu, jste přejedení k prasknutí a na stolech toho přesto pořád dost zbývá. Spousta těchto přebytků nakonec skončí v odpadkovém koši. Připravte letos polovinu toho, co máte v plánu. Uvidíte, že se stále najíte dosyta a čas strávený s rodinou si užijete naprosto stejně. Zkuste také omezit maso a nahradit ho zeleninou nebo rostlinnou alternativou. Suroviny na vaření nakupte v bezobalovém obchodu nebo na trhu u lokálních výrobců. Vyhnete se zbytečnému odpadu a podpoříte malé zemědělce.

Nekupujte pomlázku z druhého konce světa

Ať už pomlázku kupujete, nebo si ji pletete sami a do obchodu vyrážíte jen pro proutí, ověřte si, jestli sem výrobek neputoval přes půlku světa. Ideálně vyhledejte lokálního výrobce a podpořte ho svým nákupem.

A nezapomínejte ani na udržitelné pentle! Ozdobte pomlázku stuhami, které jste si schovali po narozeninové oslavě, nebo se plastu vyhněte úplně a vsaďte na bavlnu či na jutové stuhy.

Obarvěte vajíčka přírodou

Už se těšíte na malování vajíček? Místo klasických barev vyzkoušejte sílu přírody. Nabarvěte vajíčka slupkami od cibule, červenou řepou, kurkumou, borůvkami, červeným zelím, špenátem, mrkví, sladkou paprikou nebo kávou. Místo samolepek použijte květy a různé lístky, které najdete před domem (třeba sedmikrásku, jitrocel apod). Přilepit je pak můžete vaječným bílkem.

Napečte koledníkům domácí sušenky a perníčky

Z regálů v obchodech na nás všude koukají čokoládoví zajíčci a vajíčka všech barev i velikostí. Odolejte marketingovým tahům prodejců a raději koledníkům nabídněte udržitelnější dobroty. Upečte například domácí sušenky nebo perníčky. Abyste se vyhnuli zbytečnému odpadu, nakupte suroviny na pečení v bezobalovém obchodě. Nezapomínejte ani na původ surovin. Vybírejte především lokální produkty a také ty, které pochází z ekologického zemědělství.

Vzniklý odpad vytřiďte

I když se budete snažit co nejvíce, odpadu se nejspíš nakonec nevyhnete. Důležité je ho správně vytřídit. Máme pro vás pár tipů, jak naložit s odpadem, u kterého to není na první pohled jasné.

Olej nepatří do dřezu!

Zbyl vám olej po smažení? Nevylívejte ho do dřezu ani do záchodové mísy. Jinak vám hrozí, že si ucpete trubky. Počkejte, až vychladne a odlijte ho do PET láhve. Tu vyhoďte do kontejneru na tuky nebo odneste na sběrný dvůr.

Vytřiďte kuchyňský odpad

Po přípravě jídla se vám nakupí spousta slupek, skořápek a jiných kuchyňských odpadů. Ty, co nevyužijete na zdobení, rozhodně nevyhazujte do směsného odpadu. Odneste je do kompostéru nebo do hnědé popelnice na bioodpad.

Plata od vajíček patří do modré popelnice

Ještě do nedávna se plata od vajíček vytřídit nedala. Doba ale pokročila a recyklační technologie také. Díky tomu je můžete s klidným svědomím hodit do modré popelnice na papír.

Obrňte se trpělivostí

Na závěr bychom vás chtěli požádat, abyste byli trpěliví. I popeláři chtějí mít o Velikonocích volno a strávit čas s rodinou, ve většině obcích a měst proto během Velikonoc neprobíhají svozy odpadu. Pokud zjistíte, že je popelnice plná, vyhoďte odpad až další den nebo ho odneste na sběrný dvůr (dopředu si ale ověřte víkendovou otevírací dobu během Velikonoc). Hlavně ho nepokládejte na zem. Svozová společnost nemá povinnost sbírat odpady kolem kontejnerů, proto je s největší pravděpodobností nevyveze. Pak už jen stačí, aby zafoukal vítr a nepořádek je na světe. Navíc si ještě koledujete o pokutu.

Zůstaňte informovaní

o aktualitách ze světa odpadového hospodářství

 

  • nejnovější informace z odpadové legislativy
  • inspirativní příklady z regionů
  • rady a tipy pro efektivní odpadové hospodářství